Anmeldereksemplar modtaget fra forlaget 2 feet entertainment.
Forfatter: Estrid Dyekjær.
Roman.
319 sider.
Udgivet 2025.
ISBN 978-87-7994-931-7
Hovedpersonen er en kvinde som ellers har et ret godt moralsk kompas. Hun går op i både sit job og sit familieliv. Men hun bliver alligevel tiltrukket af en chef som normalt slet ikke er hendes type, men han får hende gjort bevidst om at alle andre slet ikke har noget at byde på og at hun ville få det bedre sammen med ham. Og alt er da også herligt i starten. Hun forestiller sig i hvert fald at det er det. For hun er jo ikke typen der bliver skilt, så nu hvor hun har været det igennem men stadig bevaret et venskab med sin eksmand, så må det her forhold jo være det rigtige.
Også da volden eskalerer bliver hun stædigt hængende og overbeviser sig selv om at det er bedre for børnene at blive, så de har deres far, mens hun selv bliver mere og mere syg.
Det er et nærmest umenneskeligt pres hun udsætter sig selv for.
Og hun frygter for hvad der sker, da det ene af børnene er ærlige over for en lærer.
En historie som næsten kunne være fra virkelighedens verden. Men forfatteren afslører ikke om det er ren fiktion eller ej. Lige meget hvad er det en roman som er relevant og som giver et indblik i hvorfor man bliver i et voldeligt forhold. Det er en roman som kan være interessant for dem der kender nogen som lever i - eller som selv lever i et dysfunktionelt forhold med eller uden børn.
Men det er også en hård roman at komme igennem, for man bliver både skræmt, forarget, vred og berørt af alt det som hovedpersonen enten selv gør samt det som andre gør for at hjælpe, men som ikke rigtig virker.
Den er et godt bevis på at der skal mere end almindelig styrke til at komme helskindet igennem et forhold med en der er narcissistisk grænsende til psykopatisk. Men den er også et godt bevis på at det er okay at bede om hjælp.
Ingen kommentarer:
Send en kommentar